Rozhovor pro Vogue CS na téma zdraví jako životní styl

10.01.2022

VOGUE PROJECT - ZDRAVÍ JAKO LIFESTYLE


Do Česka přinesl unikátní koncept kliniky a vizi dokonalé zdravotnické péče. Wolfram A. Schleuter, MBL, ambasador European Lifestyle Medicine Asssociation, a MUDr. Jana Yanová, Medical Director Concierge Medicine Europe, mají jasnou vizi: “Chceme jít proti proudu a pomáhat lidem, aby zůstali zdraví a nespadli do řeky nemocí.”


Jste první Lifestyle Medicine of Excellence v Evropě. V čem je váš koncept a přístup k pacientům jiný?

WOLFRAM SCHLEUTER: Lifestylová medicína je v Evropě poměrně nový pojem. Osobně jsem se s ní seznámil na světoznámé Mayo Clinic. Jako Center of Excellence kombinujeme různé pilíře, jako je medicína, výživa a fitness, pod jednou střechou, tim maximalizujeme péči o pacienta.


Prevence a lifestylová medicína tvoří jádro Concierge Medicine, proč?

JANA YANOVÁ: Jakkoli může být vzrušující zachraňovat životy jako lékař na pohotovosti a na jednotce intenzivní péče, jít proti proudu a pomáhat lidem předcházet nemocem v první řadě pomocí včasných intervencí medicíny životního stylu je skvělý způsob, jak praktikovat medicínu a předcházet chorobám. Viděli jsme to v praxi během pandemie, kdy lidé s obezitou, hypertenzí, cukrovkou měli mnohem pravděpodobnější závažnější průběh covidu-19. Existuje celá řada studií dokumentující zásadní vliv lifestylové medicíny na zdraví. Dodržování pěti nizkorizikových faktorů životniho stylu nekouření, normální index tělesné hmotnosti, alespoň 30 minut mírné až intenzivní fyzické aktivity denně, nízký příjem alkoholu a zdravá strava začínající minimálně od padesáti let může přidat v průměru čtrnáct let ženám a dvanáct let mužům. Lidé, kteří vedli nejzdravější životní styl, měli ve srovnání s lidmi s nejméně zdravým životním stylem také o 82 procent nižší pravděpodobnost úmrtí na kardiovaskulární onemocnění a o 65 procent nižší pravděpodobnost úmrtí na rakovinu.


Čím se lišíte od ostatních klinik?

WS: Především omezujeme počet pacientů na lékaře na 650 misto obvyklých 2500 a více. Tím se lékař může starat o jednotlivce komplexním způsobem a věnovat se mu včetně prevence a zlepšování životního stylu, nemusí jen pečovat o nemocné. Naši lékaři kromě toho, že ovládají několik jazyků a pracovali na špičkových pracovištích, jako jsou Mayo Clinic, Memorial Sloan Kettering v New Yorku nebo londýnská Cromwell Hospital, spolupracují s týmem více než třiceti specialistů. Využíváme lifestylové kouče, nutriční terapeuty, kulinární medicínu a personální trenéry, abychom pacienty udrželi na cestě ke zdravějšímu životu.


Na jaké oddělení jste nejvíce hrdý?

WS: Samozřejmě na celý tým, ale zároveň máme i velmi specifické inovace jako náš medical gym, kde máme jako první speciální přístroje prokazatelně redukující bolest zad u 85 procent pacientů během deseti šestiminutových cvičení. Nabízíme také domácí screening spánkové apnoe, což je velmi poddiagnostikovaný stav. Studie ukazují, že v Evropě je až 90 procent osob, které trpí tímto stavem, nediagnostikováno, a tedy neléčeno. Je to však velmi závažný stav, který může vést k vysokému krevnímu tlaku, cukrovce, srdečnímu onemocnění, náhlé srdeční smrti, a je proto velmi důležité ho diagnostikovat včas. Navíc v posledních letech narůstá procento lidí se spánkovou apnoe. Nedostatek zdravého spánku je jedním z klíčových rizikových faktorů mnoha chronických onemocnění.


Součástí vašeho portfolia jsou také prohlídky pro manažery. Co v rámci tohoto programu nabízíte?

JY: Casově velmi vytíženým pacientům přinášíme jedinečnou přiležitost naplánovat si důkladnou prohlídku během jednoho dne, při niž se setkáte s pěti různými lékaři. Jádrem programu je rozsáhlé první sezení s osobním lékařem, které trvá asi hodinu. Poté navští víte specialisty, jako je dermatolog, oční lékař, konzultace k prevenci bolesti zad a také ultrazvukové vyšetření různých orgánů a karotických cév. Nechybí ani rozsáhlý preventivní rozbor krve. Nakonec vás osobní lékař seznámí se všemi výsledky a dá vám doporučení šitá na míru. V Německu jde o standardní benefit pro manažery a jedna z motivací a uznání jejich práce. Existují také studie prokazující návratnost investic do takových programů zvyšují loajalitu zaměstnanců, také snižují počty nemocí a „nepředvídatelných událostí díky včasné diagnostice a prevenci.


Co nabízíte v rámci dnes tolik žádané péče po prodělání onemocnění covid-19?

WS: Následná péče o pacienty, kteří se uzdravili z covidu, je velmi individuální. V našem týmu máme specialisty na imunologii, internisty, kardiology a také specialisty na medicínu životního stylu, kteří přizpůsobí program individuálním potřebám každého pacienta.


Jako první v Praze máte v portfoliu „Walk with a Doc” - procházku s lékařem. Prozradíte nám o tomto konceptu více?

WS: Walk with a Doc(tor)” je ve Spojených státech populární už deset let, v Praze tento program v roce 2022 zkoušíme. Jde o inovativní program preventivní medicíny, jehož posláním je nabídnout lidem inspiraci v pohybu a během hovoru. Program je založen na čtyřech pilířích fyzické aktivitě, sociálním kontaktu, vzdělávání a spojení s přírodou. Hodí se pro každého, kdo se zajímá o kroky vedoucí ke zdravějšímu životnímu stylu.